sadrettin özçimi

1955te konyada doğdu. ilk, orta ve lise öğrenimini konyada tamamladıktan sonra itü türk musikîsi devlet konservatuarının temel bilimler bölümüne ilk giren öğrenciler arasında yer aldı. eğitimini ney sazı üzerine tamamlayarak 1979 yılında mezun oldu. konservatuar öğrenimi sırasında aka gündüz kutbay ve niyazi sayının öğrencisi oldu.

mezuniyetinden önce 1977 yılında dr. nevzad atlığ yönetiminde yeni kurulmuş bulunan istanbul devlet klasik türk müziği korosuna ney sanatkarı olarak girdi. 1980 yılında döndüğü konyada, dönemin belediye başkanı mehmet keçecilerin isteği üzerine, belediye bünyesinde bir konservatuar kurmak amacıyla çalışmalarına başladı. önce konya belediyesi türk müziği korosunu kurdu. bu koroda, lise seviyesindeki konyalı gençlere türk musikîsi öğretti. bu öğrencilerinden bir bölümü, halen, müzik dünyasında başarılı çalışmalarını sürdürmektedir.

1984 yılına kadar konya belediyesi bünyesinde çalıştıktan sonra 1984 sonunda selçuk üniversitesinde müzik okutmanı olarak göreve başladı. daha sonra cinuçen tanrıkorur ile birlikte selçuk üniversitesi eğitim fakültesi müzik eğitimi bölümünün kuruluş çalışmaları içinde yer aldı.

1986 yılında istanbula gelerek marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi dinî musiki kürsüsünde master çalışmasına başladı. master tezini, xv. yüzyıla ait hızır bin abdullahın kitabül-edvar adlı nazariyat kitabı üzerine hazırladı. özçiminin çalışması, musikî mecmuasının 1999 ve 2000 yıllarında çıkan sayılarında bölümler halinde yayımlandı
çalışmalarını, halen, 1987 yılında ney sanatkarı olarak atandığı, necdet yaşar tarafından kurulup yönetilen istanbul devlet türk müziği topluluğunda sürdürmektedir.

sadreddin özçimi, müzik hayatı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda konser turnesine katıldı. ilk olarak 1981 yılında unesco tarafından güney korenin başkenti seulde düzenlenen müzik konferansına necdet yaşar ile birlikte katılarak konserler verdi. bu ilk yurtdışı turnesini, yine unesconun düzenlediği ve ingilterede gerçekleştirilen bir diğer uluslar arası konferans izledi. necdet yaşarla beraber konser verdiği ülkeler arasında başta abd olmak üzere avrupanın bütün ülkeleri, hong kong ve irak yer almaktadır.

özçimi, ayrıca, mevlevî musikiîsi yapan sema topluluklarıyla ayinlere katılmak ve başka müzik topluluklarının içinde yer almak suretiyle de çeşitli ülkelere düzenlenen turnelere katıldı. konyalı olmasının da etkisiyle, 1971-1999 yılları arasında, küçük aralıklar dışında, hemen her yıl, konyada düzenlenen mevlana ihtifallerinde neyzen olarak yer aldı. bu görevini son yıllardı. neyzenbaşı sıfatıyla sürdürdü.

solist ve topluluk içinde yer almak suretiyle çok sayıda plak kaset ve cd çalışması yapmış olan özçiminin, trance-1 adını taşıyan albümünde olduğu gibi, bazı kalıcı nitelikteki çalışmaları yabancı yapımcılar tarafından gerçekleştirilerek yurtdışında yayımlandı.

sadreddin özçimi müzik çalışmalarının yanı sıra, klasik sanatların diğer bazı dalları ile de ciddi seviyede ilgilenmektedir. bunlardan ilki, hocası niyazi sayından etkilenerek ve onun yolunda gitmek azmiyle başladığı tesbih yapma çalışmalarıdır. bu konuda dikkate değer eserleri bulunmaktadır. öte yandan 1993 yılından itibaren, hezarfen necmeddin okyayın talebesi, ebru sanatkarı mustafa düzgünmandan icazetli olan ve günümüzün önde gelen ebru ustaları arasında sayılan alpaslan babaoğlundan meşk ederek icazet aldığı ebru sanatıyla ilgili çalışmalarını ciddi bir çizgide sürdürmektedir. bu sahada verdiği eserler, yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli karma sergilerde değerlendirilmiştir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: