Hattat Davut BEKTAŞ

1963 yılında Adana’nın Feke ilçesine bağlı Akoluk köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi Adana İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1992’de İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Lise yıllarında Hat sanatını tanıdı ve öğrenmeye karar verdi. 1981 yılı sonlarında yüksek tahsil vesilesiyle İstanbul’a geldi. Merhum Hattat Yusuf Ergün(Erzincani)’den kısa bir süre Sülüs, ve 1982’den itibaren de Hattat Hasan Çelebi’den Sülüs, Nesih ve Rik’a meşkederek 1994’de icazet aldı.

Eski üstadların özellikle de Sami Efendi ve Hamid Bey’in eserlerini inceleyerek ve günümüz hattatlarından da faydalanarak çalışmalarını Celi Sülüs üzerinde yoğunlaştırdı. Hattını geliştirmesinde, Üstad Mustafa Uğur Derman Bey’in birer nüshasını verdiği Sami Efendi’nin Yeni Camii Sebili yazıları ve Şevki Efendi’nin Elif Kasidesi’nin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ayrıca 2002’den itibaren rahmetli Prof. Ali Alparslan `dan vefatına kadar talik ve divani meşk etmiştir. Sanatçı halen tek meşgalesi olan Hat Sanatı’nı icra etmekte ve öğrenci yetiştirmektedir.

Aldığı Ödüller:

İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı “IRCICA”nın düzenlediği Milletlerarası Hat yarışmalarında; 1986’da Celi Sülüs’de birincilik, taklit tarzı yazıda mansiyon, 1989’da Celi Sülüs’de birincilik, 1993’de Sülüs’de birincilik ödülleri aldı.

1997’de Tahran’da yapılan 1. İslam Alemi Hat Festivali’nde birincilik ödülü kazandı. Ayrıca 1991 ve 1992’de Urfa’da, 1988’de İstanbul’da küçük çaplı yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. 2006`da Birleşik Arap Emirlikleri`nden Şarja`da ikincisi düzenlenen“Uluslararası Arap Hat Sanatı” sergisinde de katıldığı levhayla ödül almaya hak kazandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: