Nusret ÇOLPAN

Ekim 1952 Yılında Bandırmada doğdu İlk ve Orta eğitimini Bandırma’da tamamladı Daha sonra İstanbul’da Zincirlikuyu meslek Lisesini ve Yıldız üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi .
Bu yıllarda tıp tarihi enstitüsünde Prof. Doktor A .Süheyl Ünver ve Azade Akar’dan Türk süsleme sanatları dersi aldı ve minyatür çalışmaya başladı . Kendisini Kanuni devrinde yaşayan Matrakçı Nasuhi isimli sanatçı çok etkilemiştir… Mimaride kazandığı disiplin ve görüşten de faydalanarak Minyatüre kendine has bir çizgi ve renk getirmiştir. Ancak bunu minyatürün genel prensiplerine uyarak yapmaktadır. Çalışmalarının hepsi özgün ve daha önce yapılmamış konulardır. Sanatçı yurt içinde ve dışında muhtelif sergiler açmış ve katılmıştır.
27 yıldır Minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 275 eseri bulunmaktadır.
Santa Barbara Müzesi / Wall Street Journale /
Dış İşleri Bakanlığı / Yeni açılan İstanbul Metrosunun İstasyonlarındaki Çini Minyatür Tasarımları… Kadir Has üniversitesi Cibali Kampüsü Çini Minyatür Tasarımları Fransa Cumhurbaşkanı Jack Chirac’a Paris Minyatürü, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’e Moskova Minyatürü vb.. Kişisel sergileri : Topkapı sarayı, – Basın müzesi,- Atatürk kitaplığı,- İstanbul Belediyesi, – Bandırma Kültür Merkezi,- Caferağa Medresesi,- Cemal Reşit Rey sergi salonu,- Tuğra Sanat Galerisi,- Ali Müfit Gürtuna K.M.,- KadirHas Üniversitesi Ayrıca > U.S.A. / İngiltere / Almanya /Japonya / ve Türkiye’de muhtelif karma sergiler Aldığı ödüller : – Kültür bakanlığı büyük ödülü
– Türk kültürüne hizmet vakfı büyük ödülü – Mevlana Başarı Ödülü – Dış İşleri Bakanlığı Teşekkür beratı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: