İSMEK’ten Esma’ül Hüsna’ya ebruli bakış


Son yıllarda sanat dünyasında adından sıkça söz ettiren İSMEK, orijinal bir çalışmaya daha imza attı. İSMEK ebru usta öğreticisi Gülden Gürdamar ve kursiyerlerinin kat’ı tekniği ile çalışılmış akkase ebrularının yer aldığı Esma’ül Hüsna kitabı, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) sergilerinde çok dikkat çeken ebru ile Esma’ül Hüsna çalışmaları, sanatseverlerin yoğun ilgisi ve övgüsü üzerine, daha çok kişiye ulaşması amacıyla kitap haline getirildi. Allah (cc)’ın 99 ism-i şerifinin yer aldığı kitap, İSMEK usta öğreticisi Gülden Gürdamar ve İSMEK kursiyerlerinin aylar süren çalışmalar sonucunda ortaya koydukları eserlerden oluşuyor. Dr. Senai Demirci de şiir tadındaki metinleri ile kitaba ayrı bir değer kazandırıyor.
İSMEK, İstanbul’un 30 ilçesine yayılan 170 kurs merkezi ile büyük bir eğitim hizmeti gerçekleştiriyor. Yetişkin eğitiminde dünya çapında model kabul edilen İSMEK, sadece 2005-2006 eğitim döneminde 100 bin İstanbullu’ya ulaştı.
97 branşta eğitim veren İSMEK’te geleneksel sanatlar kendine ayrıcalıklı bir yer buluyor. Unutulmak üzere olan sanatlar, İSMEK’le yeniden canlanıyor, geçmişin ışıltıları İSMEK vasıtasıyla geleceğe ulaşıyor. İSMEK usta öğreticileri ve kursiyerleri de sanatta yeniliklere açık, farklı yaklaşımlar deniyor ve bunu sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunuyorlar.
“Aşk, imân ve edep gibi derûni hayatın güzelliklerine, sırlarına ancak sanat yoluyla varabiliriz” diyen Gülden Gürdamar, ebru ile ortaya koydukları bu göz alıcı çalışmalar hakkında şöyle konuşuyor: “En büyük sanatkâr Allah (cc)’tır. Bilinmek istediği için âlemleri ve insanları büyük bir kudret ve sanatla yaratmıştır. Bizler de Allah (cc)’ın kendisini isimleriyle anlattığına inandık. Eğer sanat bakmak, görmek ve görünen arasındaki farkı ayırt edebilmekte gizli ise, Allah (cc) kastedilen, düşünülen ve umulan ise; ‘Vücûda getirmek, anlatmak, ilham ondandır’ diyerek, ‘Sanatın; âlimin keşfinden ve eserinden daha geniş bir tesir sahası vardır’ diyerek, ‘Sanatla fertlerin zekasına hitab ettiğimiz gibi, gönüllerine de hitab ederiz’ dedik. Böylelikle Esma’ül Hüsna’nın güzelliğini ebrûnun zarafetiyle yansıtmak istedik.”
33×23 yatay ebatta, 170 gr. sappi silk mat kuşe, dört renk vernikli iç baskı, kapak kağıdı mukavva üzerine 135 gr. parlak kuşe sıvama, 4 renk kapak baskısı, mat selefon laminasyon, iplik dikiş ve sıcak tutkal cilt özelliklerine sahip 108 sayfadan oluşan Esma’ül Hüsna kitabı, teknik kalitesiyle de dikkat çekiyor.
EBRU NEDİR?
Kâğıt üzerine özel yöntemlerle yapılan ve geleneksel bir süsleme sanatı olan ebru, buluta benzeyen renk kümeleri meydana getirdiğinden Farsça’da “bulut gibi, bulutumsu” manasına gelen “ebr” den türetilmiştir. Daha sonra söyleniş açısından “ebru” daha uygun bulunduğundan, bu sanat “ebruculuk” olarak adlandırılmıştır.
Ebru sanatının ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, bu sanatın doğu ülkelerine özgü bir süsleme sanatı olduğu kabul edilmektedir. Bilinen en eski ebru, 1554 yılına aittir. Üzerinde İranlı hattat Malik Deylemi’nin, talik yazıyla yazdığı bir kıta olan örnek, hafif ebru türünden, pastel renklerle yapılmıştır. Bazı kaynaklara göre de ebru, Türkistan’daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılara geçmiştir. Batı’da ebru “Türk Kâğıdı” diye adlandırılmaktadır.
Vakit, 30.3.2006

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: